Huiseigenaar
VvE
BackHome
Kennisbank

Kan ik mijn polis of bankspaarrekening fiscaal geruisloos voortzetten?

Of je de polis of bankspaarrekening fiscaal geruisloos kunt voortzetten is afhankelijk van jouw situatie. Die situatie kan als volgt zijn: 

  • De polis of bankspaarrekening is gekoppeld aan de eigen woning
  • De polis is niet gekoppeld aan de eigen woning
  • De bankspaarrekening is niet gekoppeld aan de eigen woning. Deze spaarrekening valt altijd in  en hiervoor gelden geen fiscale beperkingen. Je kunt dergelijke spaarrekeningen dan ook zonder fiscale gevolgen omzetten. Jaarlijks wordt de waarde van deze rekeningen belast in box 3. 

De polis is gekoppeld aan de eigen woning

Als je de polis of bankspaarrekening hebt gekoppeld aan je  dan heet dit een kapitaalverzekering eigen woning () of bankspaarrekening eigen woning (). Je kunt een KEW of SEW kan zonder fiscale nadelen overzetten naar een andere KEW of SEW.

De nieuwe KEW of SEW komt dan in de plaats van de vorige KEW of SEW. Voor de KEW telt daarbij de looptijd van de oude polis en de betaalde premies uit het verleden mee. Voor de SEW telt het bedrag dat je eerder hebt ingelegd mee. Dit kan de inleg zijn van een eerdere SEW of de betaalde premies van een KEW. 

De polis is niet gekoppeld aan de eigen woning

Een polis die niet is gekoppeld aan de eigen woning valt in .

Polis vóór 15-09-1999
Is de polis afgesloten vóór 15-09-1999? Dan kun je deze zonder fiscale nadelen voortzetten in een andere kapitaalverzekering in box 3. De nieuwe verzekering komt dan in de plaats van de oude kapitaalverzekering. De looptijd van de vorige kapitaalverzekering en de eerder betaalde premies tellen mee voor de nieuwe kapitaalverzekering. Door deze overstap behoud je de bijzondere waardevrijstelling van maximaal € 123.428 per persoon in box 3.

Polis na 14-09-1999
Is de polis na 14-09-1999 afgesloten en later niet fiscaal gekoppeld aan een eigen woning? Dan valt de polis ook in box 3. Voor deze polis geldt geen bijzondere vrijstelling. De waarde van de polis wordt belast als het totale vermogen uitkomt boven de algemene  in box 3. De uitkering van deze polissen is vrijgesteld.

Aandachtspunten

  • Voor alle kapitaalverzekeringen en bankspaarrekeningen geldt dat je het eindbedrag niet mag verhogen en dat je de looptijd niet mag verlengen. Dit geldt ook bij een van de polis of bankspaarrekening. Is na 2012 het afgesproken gegarandeerde kapitaal verlaagd? Dan mag je dit bedrag later weer verhogen tot maximaal het bedrag dat op 31 december 2012 was gegarandeerd.
  • Verhogingen die vooraf in het contract zijn afgesproken zijn fiscaal meestal wel toegestaan. Dit kan bijvoorbeeld een verhoging van de premie of inleg zijn omdat de rente op de hypotheek is verlaagd.
  • Bij beleggingsproducten staat het eindbedrag niet vast. Daarom kijkt men bij deze producten naar de hoogte van de premies, het  of de hoogte van de inleg.
  • Een het is niet meer mogelijk om een nieuwe KEW of SEW af te sluiten. Je kunt wel in box 3 een kapitaalverzekering of spaarrekening afsluiten. Dit levert geen fiscaal voordeel meer op.

Hoe nu verder

Ook interessant in kennisbank

Deel deze pagina

  • facebook
  • linkedin
  • mail
  • whatsapp
  • Al 50 jaar in actie

  • Onafhankelijk advies

  • Ruim 800.000 leden

  • Jouw woningmarktexpert

  • Al 50 jaar onafhankelijk advies voor huiseigenaren